Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak powstały cukierki?

8 czerwca 2016

Każdy z nas uwielbia słodycze, ta kwestia nie podlega dyskusji. Jemy je pod różnymi postaciami, czyli zarówno cukierków twardych, karmelków jak i tych pudrowych. Wchodząc do jakiegokolwiek sklepu widzimy uginające się pod słodkościami półki, z których każdego chcemy spróbować. Nie zawsze jest jednak taka możliwość.

Zwykle nie mamy aż tak dużych środków, które możemy przeznaczyć na przyjemności. To jest jednak drobna przeszkoda, najgorsze jest to, że ciągle obawiamy się tego, że będziemy grubi. Jeśli jesteś człowiekiem, którego metabolizm jest dość ospały i powolny, to zapewne nie możesz spożywać zbyt dużo słodyczy, ponieważ kończy to się zwykle nadwagą. Jeżeli już jesteś otyły to tym bardziej nie możesz sobie pozwalać na takie przyjemności, gdyż grozi to pogorszeniem stanu. Jednak nie zawsze da się powstrzymać, ponieważ słodycze są doskonałe w smaku i nieziemsko pachnął. Najlepiej mają ci, których metabolizm jest szybki i doskonały. Takie właśnie osoby mogą smakować słodycze cały czas i nie przytyją zbyt wiele. Mają nawet oni problem z nabraniem masy, gdyż zbyt szybko jest wszystko trawione. Jednak możliwość bezkarnego zajadania się słodyczami jest bardzo przyjemna i kusząca.

Historia słodyczy

Mimo iż, kochamy słodkości, to zapewne nikt z nas się nigdy nie zastanawiał jak one powstały lub kto pierwszy wymyślił cukierki. A może znajdą się tacy, których to ciekawi. Jeśli tak, to ten akapit jest właśnie dla ciekawskich, którzy pragnął poznać dawne dzieje cukierków.

Jak wiadomo, cukierki to słodycze, więc ich historia jest ściśle powiązana z innymi rodzajami słodkości. Zawsze wydaje nam się, że cukier pochodzi właśnie z Chin i Indii. I dobrze myślisz. Jednak zanim powstał cukier, trzeba było jakoś sobie życie osłodzić. Pierwsi zaczęli robić to Egipcjanie. Zamiast cukru używali oni miodu. Starożytna Grecja, także pokusiła się na małe eksperymenty i obtaczali oni w miodzie owoce, kwiaty oraz łodygi roślin. Nasiona i orzechy także były w ten sposób spożywane. Istnieje legenda, która mówi, że cukierki wymyślił jeden z niewolników Rzymskich, chcąc uczcić swojego pana. Tak, więc pierwsze cukierki, zobaczyli rzymianie. Nie były jednak one dostępne na dużą skalę. Pozwolić na nie mogli sobie tylko ci najważniejsi w pogaństwie, których było na to stać.

W późniejszych czasach, czyli w średniowieczy, słodycze także cieszyły się popularnością, jednak nadal dostępne one były tylko dla nielicznych. Kiedy mieszczaństwo zaczęło być bardziej cenione i należało do bardziej zamożnych grup, to dopiero wtedy słodycze stały się dostępne na większą skalę i można było sobie na nie pozwolić nie tylko, jeśli było się najważniejszą osobą w państwie.